slider

piątek, 7 listopada 2014

Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotografa?
Właśnie wczoraj udało mi się spełnić jedno ze swoich marzeń. Marzenie to kwitło we mnie już od dłuższego czasu i czekało, czekało cierpliwie na spełnienie.  Aż w końcu nadszedł ten odpowiedni moment żeby stało się rzeczywistością. A co takiego mi się zamarzyło? Sesja rodzinna! Zapragnęłam żeby ktoś sfotografował moją rodzinę, żeby przyszedł do naszego domu i uwiecznił na zdjęciach cząstkę naszej rzeczywistości.
Zdjęcia znaczą dla mnie bardzo wiele i chyba nie tylko dlatego, że sama jestem fotografem. Znaczą dla mnie wiele, bo przypominają o przeszłości, chwilach ważnych i tych mniej ważnych, ale równie pięknych. Jednak o znaczeniu fotografii napiszę innym razem. Dziś chciałam opowiedzieć o samym procesie wyboru fotografa,  o tym na co zwrócić uwagę , jak znaleźć tego fotografa, który spełni nasze oczekiwania,  tak żeby z całego tego procesu czerpać radość.
ŚWIADOMY KLIENT TO SKARB


A więc zdecydowaliśmy się, że chcemy profesjonalną sesję zdjęciową. I co dalej?  Krok pierwszy:  należy zaparzyć sobie herbatę lub kawę, kawałek szarlotki też nie zaszkodzi, usiąść w wygodnym fotelu lub na sofie i na spokojnie zastanowić się nad tym czego z takiej sesji oczekujemy. Zadajmy sobie kilka pytań: czy chcemy sesję w studio, w swoim domu czy w plenerze? Czy podobają się nam sesje wystylizowane z różnego rodzaju dodatkami, czy raczej wolimy zdjęcia naturalne w stylu „lifestyle”. Pamiętajmy żeby raczej nie wybierać fotografa, który  specjalizuje się w sesjach studyjnych i na tym opiera się jego portfolio, do zdjęć plenerowych i na odwrót. Strona internetowa, blog czy też fan page na popularnym portalu społecznościowym facebook to najlepsze wyznaczniki tego w czym dany fotograf jest najlepszy. Jest też wielu fotografów, którzy specjalizują się i w sesjach plenerowych i studyjnych.Kolejnym pytaniem jakie warto sobie zadać jeszcze przed zamówieniem sesji jest w jaki sposób chcemy wykorzystać zdjęcia? Z reguły fotografie z sesji dostajemy na płycie, ale na płycie niech nie pozostają! Produkty możecie zamówić sobie sami we własnym zakresie, ale również wielu fotografów ma je w swojej ofercie i wtedy możecie być pewni o dobrej jakości wydruku, a przecież skoro będziecie mieć piękne zdjęcia z sesji, to warto żeby także pięknie się prezentowały nie tylko na monitorze komputera. Jednakże wybór należy do Was i tylko do Was. A wykorzystać zdjęcia z sesji możecie w różnoraki sposób. Moimi ulubionymi produktami są zdjęcia w  ramkach, na płótnie, na drewnie, albumy i fotoksiążki. Zauroczyły mnie również personalizowane pudełka na zdjęcia, które są świetnym pomysłem na prezent dla dziadków czy rodziców chrzestnych.  Jeśli już przemyślicie jakie produkty was interesują i co zrobicie ze zdjęciami po sesji warto o tym poinformować fotografa. On będzie wiedział jak zaspokoić Wasze oczekiwania. Opowiem wam jak to wygląda z mojej strony. Podczas konsultacji z klientem przed sesją zadaję mu kilka pytań i jednym z nich jest właśnie to, czy klient myślał o tym jak wykorzysta zdjęcia po sesji. I wtedy taka informacja  pozornie błaha, że klient chce zdjęcie rodzinne powiesić nad sofą w swoim salonie daje mi – fotografowi bardzo wiele. Wiem, że  powinnam się skupić na zrobieniu zdjęcia horyzontalnego, bo właśnie takie będzie najlepiej się prezentować w takich warunkach.  A jeśli zadam klientowi pytanie  jaki jest kolor dominujący w tym pomieszczeniu, w którym ma zawisnąć zdjęcie, będę wiedzieć jakich kolorów powinnam unikać (ubiór czy dodatki) tak żeby fotografie prezentowały się jak najlepiej i spełniały oczekiwania mojego klienta.

Uwierzcie klient, który wie czego chce to prawdziwy skarb i kiedy już wybierzecie fotografa dla siebie, to nie bójcie się mu powiedzieć czego oczekujecie. My z reguły nie gryziemy.
Na tym etapie dobrze jest także  przemyśleć budżet jaki chcemy przeznaczyć na usługę fotograficzną. Więcej o cenach i ich różnorodności rozpiszę się później.

WYBÓR FOTOGRAFA


Czasem jest tak, że przez długi okres obserwujemy prace kogoś, kogo zdjęcia uwielbiamy (tak było w moim przypadku, od razu wiedziałam z czyich usług chcę skorzystać) i wtedy wybór jest prosty. Jednak co zrobić, gdy decydujemy się na sesję, a do głowy nie przychodzi nam nikt, kto mógłby spełnić nasze marzenie?

Rekomendacje – zapytajmy znajomych i przyjaciół czy mogliby kogoś polecić. Dobre doświadczenia ze współpracy z fotografem kogoś z naszych znajomych dają większą szansę, że i my będziemy zadowoleni.  Pamiętajmy jednak, że nie zawsze to, co podoba się naszym przyjaciołom będzie się podobać i nam. Dlatego przeglądnięcie portfolio  przed zamówieniem sesji to konieczność, taka przez duże „K”.

Wujek Google – wpisując na przykład :  „fotograficzne sesje rodzinne” plus miasto, w którym mieszkacie wyświetli się Wam to czego szukacie. Polecam również opublikowanie zapytania na forach internetowych czy to dla mam, czy dla fotografów. Zapytania można również zadać na grupach lub fan stronach fotograficznych na facebooku.

Z TECHNICZNEGO PUNKTU WIDZENIA


 Przeglądając portfolio fotografa należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Według mnie najważniejszym z nich są emocje… Wasze emocje!  Czy zdjęcia, które przeglądacie wzbudzają Wasz zachwyt? Czy pomyśleliście na ich widok: „WOW, to jest to czego chcę!”? Jeśli tak, to znaczy, że znaleźliście fotografa dla siebie.  Chwileczkę, stop! Prawdopodobnie znaleźliście…  wylewam zimny kubeł wody na Wasze głowy. Niech emocje trochę (tylko trochę) ostygną i spójrzcie na te zdjęcia jeszcze raz. Oto kilka podstawowych czynników, na które warto zwrócić uwagę zanim zamówicie sesję:

- czy fotograf prezentuje swoimi pracami stały poziom? Poziom zdjęć z każdej  z ostatnio publikowanych sesji powinien być podobny.  Portfolio fotografa powinno przedstawiać co najmniej kilka sesji. Jeśli czujecie taką potrzebę poproście o wgląd do całej galerii z ostatniej  czy dwóch ostatnich sesji zdjęciowych  zrobionych  przez fotografa. To da wam obraz jak wygląda całkowity produkt, czego możecie się spodziewać.

- czy zdjęcia są ostre? Czy ekspozycja  fotografii jest poprawna? Czy zdjęcia nie są zbyt ciemne lub zbyt jasne?

- czy fotograf umie poprawnie wykorzystać warunki oświetleniowe w jakich pracuje? Czy na twarzach modeli są ostre cienie zniekształcające rysy twarzy?


- czy edycja zdjęć jest wykonana prawidłowo to znaczy czy odcień skóry nie jest nienaturalny np. zielony. Wiadomo styl obróbki to wizja artysty  fotografa i nad tym nie ma co debatować, jednak pewne zasady powinny być zachowane.  Tak więc zwróćcie także uwagę czy styl obróbki zdjęć  danego fotografa odpowiada wam pod względami estetycznymi.


Pamiętajcie, najważniejszym kryterium wyboru jest to, że to Wam mają się podobać styl i zdjęcia fotografa, którego wybierzecie. To Was mają zauroczyć jego fotografie, mają w Was wyzwolić piękne emocje, bo to właśnie Wy będziecie się cieszyć tymi zdjęciami jeszcze przez wiele, wiele lat i to dla was one będą najcenniejsze.ROZMAWIAMY CZYLI KOMUNIKACJAJedną z ważnych rzeczy, na którą również należy zwrócić uwagę przy wyborze fotografa jest wzajemna komunikacja. Przed zamówieniem sesji powinniście zostać poinformowani o całym jej procesie : ile taka sesja może potrwać? Czy należy się jakoś przygotować? Jak długo oczekuje się na zdjęcia po sesji? I ile zdjęć będzie do wyboru? Czy zdjęcia będą poddane obróbce? A co najważniejsze jaka jest cena i co wchodzi w jej skład? Kiedy należy dokonać płatności? Często te wszystkie informacje można znaleźć na stronie internetowej danego fotografa, innym razem możecie je uzyskać po wysłaniu emaila z zapytaniem o sesję.


CENACeny sesji zdjęciowych są bardzo zróżnicowane. Osobiście nie polecam się kierować tylko tym wyznacznikiem. Dobrze jednak jest być świadomym ile się chce czy może wydać i co w tej cenie można dostać i nie chodzi mi konkretnie o ilość zdjęć,  ale raczej o ich jakość, o wizję artysty. Dla mnie ważniejsze jest to jakie zdjęcia dostanę niż ich ilość. Wolę dostać trzydzieści zdjęć pełnych emocji i wizji artysty niż dwieście, a każde takie samo. Tak więc przy wyborze fotografa starajcie się nie kierować ani ceną – tą najniższą, ani ilością zdjęć. Powtórzę jeszcze raz, tak dla przypomnienia – to portfolio fotografa i Wasze emocje wobec tego portfolio  mają być głównym wyznacznikiem wyboru.  W przypadku fotografii często jest tak, że cena świadczy o jakości produktu jaki otrzymacie. Im taniej tym jakość będzie gorsza. Oczywiście zdarzają się wyjątki, jednak z moich obserwacji rynku polskiego wynika, że właśnie tak jest.  Dlaczego ceny są tak zróżnicowane? Bo każdy z nas fotografów jest na innym etapie rozwoju, dobiera cenę za swoje usługi kierując się różnymi pobudkami, czasem nie doceniając swoich prac lub nie rozumiejąc kosztów utrzymania firmy. Często jest na początku swojej fotograficznej drogi i dopiero się uczy. Ta świadomość  o wartości fotografii przychodzi przeważnie później.  Zamawiając sesję u  profesjonalnego fotografa (i nie mam tu na myśli przepracowanych lat)  nie kupujecie tylko zdjęć… kupujecie coś więcej. Kupujecie jego doświadczenie, setki godzin spędzonych na nauce. Kupujecie lata frustracji, ale także momentów radości w dążeniu do perfekcji. Nie otrzymujecie tylko jednej materialnej rzeczy… dostajecie cząstkę serca, duszy, życia tego artysty. Tak, bo prawdziwy fotograf to artysta, rzemieślnik, pasjonat, tak więc kupujecie najprawdziwsze dzieło sztuki, a jak wiadomo te prawdziwe dzieła sztuki są kosztowne. Ale ja Wam mogę powiedzieć, nie będziecie żałować! Zdjęcia, które taki fotograf pasjonat wykona dla Was będą najwspanialszą pamiątką i z biegiem czasu staną się bezcenne! 

Wszystkim, którzy zdecydują się na profesjonalną sesję zdjęciową życzę udanej współpracy ze swoim fotografem i samych pięknych ujęć!

Kasia Czarczynska
www.peekaboophotography.co.uk

Zdjęcia wykorzystane w artykule autorstwa:
Kamila Muczyńska i Kasia Czarczynska
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz