slider

środa, 7 maja 2014

Jak wybrać fotografa ślubnego

Planowanie ślubu jest, wbrew pozorom, ogromnym wyzwaniem. Ma to być Wasze święto, wasz czas i wszystko powinno być idealne. Dużo czasu spędzacie wybierają salę, kreacje ślubne i muzykę. Równie istotnym elementem jest właściwy wybór fotografa ślubnego. Pamiętajcie - po ślubie zostaną współmałżonkowie, obrączki i właśnie zdjęcia. 


Decydować się czy nie?
Wiele par szukając oszczędności rozważa rezygnację z fotografa i zdaje się na kreatywność gości, którzy przychodzą często z aparatami bądź, o zgrozo, telefonami. Efektem tego są kiepskie technicznie zdjęcia o zupełnie przypadkowej treści. Na dodatek pogarszające się z kolejnymi godzinami zabawy. Jeśli poprosicie jednego z gości by to on robił zdjęcia to jest to tak jakbyście wprost powiedzieli - nie chcemy byś się bawił. Wasi najbliżsi powinni się bawić i celebrować Wasze święto a nie przejmować się czy wszystko uwiecznili.

Kiedy zacząć poszukiwania fotografa…

Fotografa zacznijcie szukać zaraz po ustaleniu terminu ślubu. Im wcześniej się tym zajmiecie, tym większe pole wyboru. Najbezpieczniej jest szukać 1-1,5 roku przed ślubem. Oczywiście, zdarza się, że i 2-3 miesiące przed ślubem trafi się wolny termin. Ale im lepszy fotograf, tym mniejsza na to szansa.

Gdzie szukać?
Jednym z pierwszych kroków jest pytanie znajomych, którzy są już po ślubie. Nawet jeśli są oni zadowoleni i polecają poproście ich o pokazanie albumów i zdjęć. Każdy ma inne poczucie estetyki i inne oczekiwania. Są osoby preferujące zdjęcia kolorowe, czarnobiałe bądź w sepii. Niektórzy chcą ozdobników czy mocnej obróbki. A wiadomo że swoje zdjęcia każdy odbiera bardziej emocjonalnie, mniej obiektywnie. Dlatego też warto zapoznać się z gotowym materiałem.
Obecnie możliwości poszukiwania fotografa są ogromne. Oprócz najpopularniejszego - google - są portale i katalogi ślubne gdzie mamy wszystko "w pigułce".  W sezonie jesienno-zimowym organizowane są regularnie targi ślubne. Tutaj jednak trzeba liczyć się z dosłownym przytłoczeniem informacjami i traktować je ostrożnie.
Na co zwracać uwagę przy wyborze fotografa?
Praktycznie każdy fotograf ma stronę internetową, gdzie prezentuje portfolio. Dobrze jest również, by strona posiadała bloga - widzicie wtedy większy przekrój zdjęć i kompletnych materiałów. Warto się dokładnie zapoznać ze zdjęciami i na tej podstawie zdecydować czy prezentowany styl Wam odpowiada. Branie kogoś, kto dopiero zaczyna i nie ma co pokazać obarczone jest dużym ryzykiem. Tak samo wybór fotografa, który robi ładne krajobrazy czy dobre zdjęcia samochodów nie oznacza, że osoba taka będzie umiała odnaleźć się w reportażu ślubnym.
Po dokonaniu wstępnej selekcji warto umówić się na spotkanie z wybranymi fotografami. Nic nie zastąpi kontaktu osobistego. Na spotkaniu nie tylko obejrzycie zdjęcia na żywo. Przede wszystkim ocenicie, czy osoba ta odpowiada Wam charakterem i osobowością. W końcu ma Wam towarzyszyć w najważniejszym dniu - istotne jest byście złapali od razu dobry kontakt.
Jak kształtują się ceny?
Oczywistym jest, że jednym z kryteriów wyboru fotografa jest cena. Jednak pamiętajcie - jeśli coś jest za tanie, to jest w tym haczyk. Sprzęt profesjonalnego fotografa i jego wiedza przekładają się bezpośrednio na stawki , za jakie pracuje. Również dobrej jakości albumy czy fotoksiążki nie kosztują kilkadziesiąt złotych. Po ustaleniu zakresu pracy jaki Was interesuje fotograf przygotowuje ofertę. Oczywiście można dokonywać zmian i nawet negocjować. Ale na spotkaniu. Targowanie się na "dzień dobry" mailowo czy telefonicznie nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dla fotografa jest to normalna praca, z której żyje.

Profesjonalista nigdy nie odda Wam kilku tysięcy zdjęć. Nie otrzymacie ich również 2-3 dni po ślubie. Wartościowy i ciekawy materiał to 200-400 ujęć, których selekcja i obróbka trwa kilka tygodni. Dzięki temu oglądając zdjęcia nie znudzicie się i będziecie chcieli do nich wracać.
Materiał podczas sesji zapisywany jest w formacie Raw (cyfrowy negatyw), dopiero w obróbce przekształca się go w finalne zdjęcie, które otrzymujecie. Z reguły profesjonaliści nie oddają raw-ów, tak jak piekarz nie oddaje mąki i jajek tylko gotowy tort.
Po omówieniu i porównaniu oczekiwań warto, żebyście podpisali z fotografem umowę. Określcie w niej szczegółowo co zawiera cena, ustalcie termin wykonania usługi i oddania gotowych zdjęć. Umowa chroni zarówno was, jak i fotografa. Im krótsza tym większe ryzyko niedomówień.


Teksty oraz zdjęcia - Anna Dziwak & Gosia Michalak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz